Konferencija za AdriNet partnere - „The Power of LoRaWAN“

03.10.2024.

U sklopu dvodnevnog eventa u organizaciji Kerlinka i AdriNeta, u Zagrebu je 3. listopada 2024. održana konferencija posvećena LoRaWAN komunikacijskoj tehnologiji, koja je bila namijenjena prvenstveno partnerima i suradnicima AdriNeta.
Za razliku od prvog dana eventa koji je bio više usmjeren prema krajnjim korisnicima i primjeni LoRaWAN tehnologije u poslovanju, drugi dan konferencije bio je više tehničkog karaktera te usmjeren na praktične aspekte implementacije LoRaWAN sustava. Konferencija „The Power of LoRaWAN“ okupila je lokalne stručnjake iz područja IoT tehnologija – predstavnike pružatelja usluga baziranim na primjeni IoT tehnologija, mrežnih operatora te integratora IoT sustava iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Srbije.

Kao i prvog dana eventa, naglasak je bio stavljen korištenje LoRaWAN komunikacijske tehnologije za potrebe pametnih gradova i komunalnih tvrtki, industrije te učinkovitijeg upravljanja energijom i poslovnim procesima. Pružajući bežičnu povezivost za raznovrsne senzore uz velike domete i visoku razinu otpornosti na smetnje, tehnologija LoRaWAN omogućava brzu i učinkovitu digitalizaciju poslovnih procesa.

Sudionici konferencije imali su priliku čuti brojna iskustva iz Francuske i drugih europskih zemalja, te saznati više o uspješnim projektima digitalizacije vodovoda, daljinskog očitanja energije i implementacije IoT rješenja za različite segmente tržišta. Predavanja su održali su brojni inozemni predavači, renomirani svjetski stručnjaci iz područja LoRaWAN tehnologija, koji su prikazali primjere projekata na kojima se primjenjuju LoRaWAN rješenja te uspješne projekte realizirane širom svijeta.

Yann Baudin i Rafael Denis iz tvrtke Kerlink predstavili su portfelj profesionalnih LoRaWAN infrastrukturnih rješenja, uz pregled različitih primjena LoRaWAN tehnologije te primjere uspješnih projekata Kerlink partnera širom svijeta.
Službenu potporu konferenciji dala je i renomirana međunarodna organizacija LoRa Alliance koja je zadužena za standardizaciju i promociju LoRaWAN tehnologije kao otvorenog standarda. Keynote predavanje o LoRaWAN tehnologiji kao i prednostima koje donosi svijetu održao je osobno ambasador LoRa Alliancea, Rémi Demerlé iz odjela za pametna rješenja za vodnu industriju i energetiku (Smart Water and Energy) i marketinški direktor tvrtke Semtech. Tijekom predavanja istaknute su tehničke odlike LoRaWANa, u kontekstu komparativnih prednosti u odnosu na neke druge komunikacijske tehnologije.

Kao primjer uspješno realiziranog projekta u Adria regiji, prvi je bio prezentiran tehnički zahtjevan LoRaWAN projekt, na kojem je realizirana uspješna suradnja sistem integratora iz Srbije i tvrtke Micro-Link iz Hrvatske koja je radila na razvoju specifičnih LoRaWAN krajnjih uređaja. Na projektu „Integracija sustava daljinskog očitanja toplinske energije“ za potrebe Beogradskih elektrana LoRaWAN komunikacija bila je primijenjena za daljinsko mjerenje potrošnje toplinske energije. Implementirano rješenje omogućava precizno praćenje potrošnje toplinske energije u realnom vremenu, a tijekom provedbe ovog projekta potvrdila se robusnost i izvrsna penetracija LoRaWAN radio signala unutar objekata i u centru grada. Zbog tehničkih specifičnosti ovog projekta bilo je potrebno razviti potpuno novi LoRaWAN uređaj kakav u to vrijeme nije postojao na tržištu, a što je razvojni tim Micro-Linka uspio kvalitetno napraviti i to u vrlo kratkom roku.

Za uvod u tematski blok posvećen rješenjima za vodovode i komunalna poduzeća, Rémi Demerlé iz LoRa Alliancea dao je pregled najznačajnijih implementacija Smart Water i Smart Metering projekata iz svijeta. Svoje iskustvo u primjeni LoRaWAN tehnologije za potpunu digitalizaciju upravljanja vodnom infrastrukturom u Francuskoj podijelili su Stéphane Comignan i Pierre-Emmanuel Dubois iz tvrtke Veolia, jednog od vodećih globalnih pružatelja vodnih usluga. Predstavili su tehničke specifičnosti provedbe jednog od najvećih LoRaWAN projekata u svijetu, koji uključuje sustav automatiziranog daljinskog očitanja čak 4 milijuna vodomjera uz primjenu LoRaWAN tehnologije, uz dodatna rješenja koja se primjenjuju u svrhu smanjenja vodnih gubitaka i praćenja kvalitete vode kao i okolišnih parametara. Predstavnici Birdza, tvrtke u sklopu Veolia organizacije zadužene za implementaciju pametnih IoT rješenja, publici su predstavili i tehničke detalje i najbolje prakse vezano uz pružanje adekvatne razine usluge (SLA) za ovakve velike sustave. Pri tome su naglasili prednosti i učinkovitost LoRaWAN tehnologije u smanjenju operativnih troškova i poboljšanju usluga.


Sudionici ovog dvodnevnog LoRaWAN eventa imali su jedinstvenu priliku prisustvovati i svjetskoj LoRaWAN premijeri. Kerlink je premijerno najavio lansiranje novog LoRaWAN koncentratora s uključenim solarnim napajanjem koji donosi nove mogućnosti za lakše ostvarenje LoRaWAN povezivosti na lokacijama bez postojeće infrastrukture.



Tijekom konferencije predstavljena su i IoT rješenja partnerskih tvrtki Kerlinka i AdriNeta - Watteco, Actility i Sensoneo, globalnih lidera u razvoju i primjeni LoRaWAN sustava.
U dijelu konferencije koji se odnosio na Smart Waste IoT rješenja, Matej Turčan iz tvrtke Sensoneo sudionicima je predstavio primjere uspješnih projekata u velikim svjetskim gradovima gdje je LoRaWAN tehnologija implementirana za pametno upravljanje otpadom. Ukratko su predstavljene tehničke komponente navedenih inovativnih rješenja za optimizaciju odvoza otpada, uključujući i LoRaWAN ultrazvučne senzore za praćenje popunjenosti spremnika.

U nastavku je prezentiran je značajni nacionalni projekt Hrvatskih voda „Ugradnja mjernih uređaja na vodozahvatima“ koji je uključivao primjenu LoRaWAN komunikacije za digitalizaciju daljinskog očitanja vode. Promjena LoRaWANa omogućila je sigurnu i pouzdanu dostavu podataka u svrhu preciznog praćenja količine zahvaćene vode na vodozahvatima diljem Hrvatske. Tehničke aspekte provedbe kao i iskustvo implementacije LoRaWAN rješenja u sklopu telemetrije predstavio je Darko Žvan, član Uprave za Tehniku tvrtke Micro-Link, integratora LoRaWAN sustava na ovom projektu. Projekt je uključivao razvoj posebno prilagođenih uređaja, integraciju cjelokupnog sustava očitanja mjernih podataka na vodozahvatima baziranog na LoRaWAN komunikacijskoj tehnologiji te dostavu podataka u centralnu platformu Hrvatskih voda. Ono što je bilo zanimljivo za istaknuti je činjenica da ovaj projekt iz Hrvatske ujedno predstavlja i jedinstvenu takvu primjenu LoRaWAN tehnologije u svijetu.

U ime francuske tvrtke Actility, stručnjak za razvoj poslovanja Roman Savvin podijelio je njihova iskustva s implementacijom IoT platforme za LPWAN povezivost za javne i privatne operatore te je goste konferencije upoznao sa zanimljivostima nekih svjetskih projekata za korisnike iz gradova, komunalnih poduzeća i industrije. Pri tome je bila istaknuta ključna uloga kvalitetne i pouzdane infrastrukture za projekte koji uključuju različite aplikacije i veliku količinu senzora, te nužnost skalabilnosti rješenja.

Rješenja za Industriju 4.0, energetiku i pametne zgrade kroz primjere LoRaWAN senzora koji se koriste za digitalizaciju industrijskih procesa, povećanje energetske učinkovitosti objekata te prediktivno održavanje strojeva predstavio je Pierre Savary iz francuske tvrtke Watteco. Posebno je bila zanimljiva referenca projekta primjene AI IoT uređaja za potrebe Veolie, gdje su postignute značajne uštede na održavanju pumpi za pročišćavanje otpadnih voda.

U završnom dijelu konferencije predstavljeno je iskustvo sistem integratora iz Bosne i Hercegovine s primjenom LoRaWANa za upravljanje javnim parkingom. Zoran Bojanić iz tvrtke Lanaco opisao je proces dizajna LoRaWAN Smart Parking rješenja, te je sa sudionicima konferencije podijelio njihova iskustva kod odabira i testiranja različitih parkirnih senzora, od kojih su u konačnici kao oni najpouzdaniji i s najboljim performansama bili odabrani senzori tvrtke NWave.

Kerlink je partnerima predstavio i svoj portfelj profesionalnih usluga mrežnim operatorima za pružanje usluga povezivosti, podršku i održavanje, uključujući i smjernice za smanjenje troškova upravljanja mrežom.


Uz zahvalu Kerlinka svim partnerima, suradnicima i integratorima IoT sustava koji su nam se pridružili na drugom danu ovog dvodnevnog eventa, prepoznat je sve veći interes i potreba za LoRaWAN rješenjima u Adria regiji, te se nadamo novim sličnim stručnim konferencijama na temu „The Power of LoRaWAN“ i u budućnosti.


vrh stranice